Luis Ortiz vs Losartan

Luis Ortiz vs Losartan – Kilka zdań o dopingu

Planowana walka Luisa Ortiza z Deontayem Wilderem zaplanowana na 4 listopada prawdopodobnie zostanie odwołana

Pojedynek miał być główną atrakcją gali telewizji Showtime organizowanej w Nowym Jorku, a stawką walki wieczoru miał być pas federacji WBC królewskiej dywizji.

W środowisku bokserskim zawrzało. Jak się okazuje to nie pierwszy przypadek w którym przeciwnik Wildera zostaje przyłapany na dopingu.

Za kulisami mnożą się teorie spiskowe, której głównym tematem są „dziwne” wpadki dopingowe przeciwników Wildera.

Ale czy rzeczywiście ma to jakieś pokrycie w realnej ocenie sytuacji?

Niestety nie! Doping w każdej postaci jest nielegalny i z konsekwencjami zażywania umyślnego lub nie, trzeba się liczyć. Zwłaszcza jak należy się do WBC Clean Boxing Program.

Po raz kolejny program antydopingowy federacji WBC okazał się skuteczny.

Ofiarą kontroli antydopingowej stał się tym razem Ortiz. W jego organizmie jak podają zagraniczne media, wykryto lek Losartan.

Losartan to popularny lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz choroby nerek.

Sam zainteresowany przyznaje, że lek został mu wystawiony z przepisu lekarza i nie był świadomy tego, że specyfik może stanowić problemem podczas testów antydopingowych.

Jednak jak mówi słynna łacińska sentencja Ignorantia legis non excusat czyli nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem, dotyczy również zawodnika z Kuby.

Wystarczy wejść na stronę na której znajduje się lista środków niedozwolonych, aby dowiedzieć się czy dany specyfik widnieje na liście środków zakazanych.

Nie pomaga mu też fakt, że przed trzema laty w walce z  Lateefem Kayode zaliczył pierwszą wpadkę dopingową, po pojedynku z którym wykryto sterydy w jego w organizmie.

To wszystko sprawia, że dla Luisa Ortiza może to być początek końca zawodowej kariery.

Losartan/HCTZ  (hydrochlorotiazyd + losartan) Lek o działaniu moczopędnym i obniżającym ciśnienie tętnicze z grupy tiazydów o średniej sile działania. Wpływając na hamowanie zwrotnego transportu jonów sodowych w kanalikach dystalnych krętych, zwiększa wydalanie sodu i wody.

W dopingu może mieć zastosowanie jako diuretyk i środek maskujący.

Diuretyki to substancje, które pomagają w usuwaniu płynów z organizmu. Powodują one utratę wody poprzez częściowe ograniczenie jej reabsorpcji, tzn. zwiększenie ilości produkowanego moczu. Silne diuretyki mogą zwiększyć objętość wydalanego moczu do 6 litrów na dzień.

Substancje te (z wyjątkiem drosperinonu, który jest dozwolony) są zabronione podczas zawodów i poza zawodami. Diuretyki i inne środki maskujące plasują się na piątym miejscu pod względem częstości stosowania środków dopingujących na świecie, stanowiąc 6,7% wszystkich wykrywanych przypadków dopingu. Najczęściej stosowane substancje z tej grupy (30% przypadków) to furosemid i hydrochlorotiazyd.

 

Losartan/HCTZ
Losartan/HCT

Źródło: bazalekow.mp.pl, doping-prevention.com

Foto: YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *