Marek Piotrowski gościem honorowym gali Boxing Night 15

Marek Piotrowski gościem honorowym gali Boxing Night 15

Marek Piotrowski legenda sportów walki będzie gościem honorowym gali Boxing Night 15 w Starachowicach

Marek Piotrowski w końcówce lat 80-tych i w pierwszej połowie lat 90-tych był najbardziej znanym i podziwianym wojownikiem na świecie. W szarej rzeczywistości Piotrowski był płomieniem nadziei dla Polaków w kraju i zagranicą. Dawał radość i emocje wszystkim rodakom mieszkającym w Polsce oraz na obczyźnie.

Swoją karierę sportową rozpoczynał jako bardzo młody adept jujutsu, z czasem zainteresował się karate kyokushin. W karate zdobył mistrzostwo Polski juniorów oraz seniorów. Oficjalnie stoczył 13 pojedynków z których wszystkie wygrał.

W końcówce lat 80 zaczął uprawiać kick-boxing w formule full contact gdzie już 11 października 1987 roku zdobył w Monachium amatorskie mistrzostwo świata w kategorii wagowej do 81 kg. Tego samego roku wygrał również mistrzostwo Polski, a na Węgrzech Puchar Świata, zostając uznanym za najlepszego zawodnika turnieju.

W 1998 roku wyjechał do USA, aby rozpocząć karierę zawodową. 

Walczył z największymi tuzami w kick-boxingu swojej ery. W sierpniu 1989 roku pokonał Ricka Roufusa zdobywając Mistrza USA według PKC (full-contact). W listopadzie tego samego roku zdominował Dona „Dragon”Wilsona i do kolekcji dopisuje tytuł Mistrza Świata według ISKA, PKC i FFKA (full-contact). W 1990 roku w kwietniu zwycięża z Bobem Thurmanem gdzie w stawce był tytuł Mistrza interkontynentalnego według KICK (full-contact). W sierpniu 1990 roku decyzją sędziów pokonuje Marka Longo, który do tego momentu był niepokonany i legitymował się bilansem 29-0-0 (19 KO). W lipcu 1992 roku kolejną ofiarą naszego mistrza pada Conrad Pla, dzięki wygranej uzyskuje tytuł Mistrza Ameryki Płn. według ISKA (full-contact). W czerwcu 1993 roku pokonuje najpierw Michaela McDonalda zdobywając tytuł Mistrza Świata według WAKO-PRO i PKC (full-contact) żeby chwilę później bo już w listopadzie tego samego roku wygrać z Mikea’em Winklejohn’em i uzupełnić swój bilans o tytuł Mistrza Świata według ISKA (oriental rules). Rok później odprawia Roya Mc Cowna i Javiera Mendeza dodając do pokaźnej kolekcji kolejny tytuły Mistrza Świata według TBC (full-contact) oraz Mistrzostwo Świata według ISKA (full-contact). W grudniu 1995 na polskiej ziemi pokonuje Steffano Tomiazzo i zdobywa trofeum Mistrza Świata według WKA (full-contact).

Równolegle ze startami w kickboxingu Piotrowski kontynuował karierę zawodowego boksera, staczając od 1992 do 1996 roku w sumie 21 pojedynków w wadze półciężkiej. Wygrał wszystkie!
Zawodową karierę zakończył 13 grudnia 1996 roku w Hanowerze wygraną walką bokserską. W 1997 roku dostał propozycję walki o zawodowe mistrzostwo świata w boksie organizacji IBF z Reggie Johnsonem, lecz ze względu na kłopoty zdrowotne musiał zrezygnować. W 2002 roku powrócił do Polski.

Bilans walk:
42-2 (27 k.o.) – kick-boxing,
21-0 (11 k.o.) – boks,
13-0 – karate kyokushin.

Marek miał wielki serce, trudno było go zatrzymać. Nigdy nie walczyłem z przeciwnikiem o tak wielkiej sile umysłu. – Rick Rufous

Źródło: wikipedia, treningmentalny.wordpress.com, DSF Kickboxing Challenge – YouTube
Foto: Przegląd Sportowy Newspix.pl, kick-boxing.czest.pl, Newspix Maciej Gillert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *