Dominick Guinn oficjalnie przeciwnikiem Artura Szpilki na PGE Narodowym

Trudna miłość boksera z kibicami

Jako nastolatek trenował różne dyscypliny sportowe, m.in. karate i kung-fu. W wieku ok. 12-13 lat krótkotrwale uczęszczał na zajęcia bokserskie w klubie Górnik Wieliczka. Ponownie do tej dyscypliny i wyczynowego uprawiania pięściarstwa trafił po kilku latach, wówczas był chuliganem identyfikującym się z klubem Wisła Kraków

W lutym 2008 nie zdołał uzyskać kwalifikacji na turniej bokserski letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Po tym niepowodzeniu podpisał kontrakt zawodowy. Pierwsze pięć zawodowych walk stoczył w kategorii junior ciężkiej (do 91 kg). W październiku 2009 r. miał stoczyć kolejny pojedynek z Wojciechem Bartnikiem, ale 23 października podczas oficjalnego ważenia został aresztowany i osadzony w zakładzie karnym w Tarnowie, gdyż uprawomocnił się wyrok 18 miesięcy pozbawienia wolności za pobicie.

Po wyjściu z zakładu karnego przeszedł do kategorii ciężkiej. 25 czerwca 2011, podczas „Wojak Boxing Night” stoczył swoją pierwszą walkę w wadze ciężkiej, wygrywając błyskawicznie w pierwszej rundzie przez nokaut. Wkrótce podpisał kontrakt zawodowy z grupą KnockOut Promotions.

O kim mowa? Oczywiście o jednej z nabardziej barwnych postaci polskiego boksu zawodowego – Arturze Szpilce.

Jakim zawodnikiem jest Szpilka?
Jakim zawodnikiem jest Szpilka?

Popularny „Szpila” to pięściarz, który na polskiej scenie bokserskiej wywołuje skrajne emocje. Szukając informacji o naszym ciężkim można natknąć się na wiele opinii. Od słów poparcia po falę krytyki, która zalewa portale o tematyce bokserskiej.

Jakim zawodnikiem jest Szpilka? Czy Artur jest materiałem na mistrza świata? Oraz czy „hejt” wylewany niczym pomyje na głowę Szpilki jest uzasadniony?

W tym artykule postaramy się obiektywnie odpowiedzieć na postawione wyżej pytania.

Jakim zawodnikiem jest Szpilka?

W wielu artykułach o tematyce sportów walk można przeczytać, że Polski boks zawodowy jest delikatnie mówiąc w regresie. Afery dopingowe, brak wyników, kiepskie zestawienia zawodników powodują, że oglądalność polskiego boksu diametralnie spada. Ten spadek, świetnie wykorzystuje świeża, jak na polskie realia, dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, jaką jest MMA. Lekarstwem na nieciekawą sytuację w boksie jest właśnie Artur Szpilka.

Polski zawodnik potrafi przyciągnąć widzów. Swoim dość kontrowersyjnym zachowaniem czy stylem bycia nie jest obojętny dla opinii publicznej. Artur zasłynął swoim ubiorem i chustą na twarz z napisem P. D.W. (pozdrowienia dla więzienia). W tak przygotowanym więziennym uniformie, wychodził do ringu.
To wszystko sprawia, że nasz zawodnik jest mocno komentowany. Jednym to przeszkadza a inni patrzą na to z uznaniem.
Obserwując przez te kilka lat Artura można również zauważyć, że wizerunek Polaka uległ ociepleniu. Ludzie nie znający Artura do tej pory twierdzą, że to zwykły chuligan i bandzior. Prawda jest zgoła inna. Szpilka należy do tego typu ludzi, którzy są po prostu wierni swoim przekonaniom. Z pełną świadomością można powiedzieć, że Szpilka jest nie tylko bardzo inteligentnym człowiekiem ale również bardzo wrażliwym.

Czy Artur jest materiałem na mistrza świata?

„Szpila” to nadal młody i prężnie rozwijający się zawodnik. Swoje umiejętności szlifuje w USA pod okiem znanego i cenionego szkoleniowca Ronniego Shieldsa.

Artur w swojej dotychczasowej karierze stoczył trzy liczące się pojedynki. Pierwszą walką, która miała istotne znaczenie był pojedynek z Bryantem Jenningsem. W stycznia 2014 roku, Jennings pokonał Polaka przez techniczny nokaut w dziesiątej rundzie pojedynku. Walka z czarnoskórym pięściarzem był kamieniem milowym w całej dotychczasowej karierze Artura. Pojedynek ten pokazał braki w rzemiośle oraz słabe strony naszego zawodnika. Nie jest sztuką przegrywać, sztuką natomiast jest umiejętność wyciągania wniosków. Tę sztukę Polak jak widać opanował perfekcjnie.

 Czy Artur jest materiałem na mistrza świata?
Czy Artur jest materiałem na mistrza świata?

Ważnym doświadczeniem w jego karierze był kolejny pojedynek. Walka z Tomaszem Adamkiem była typowym zderzeniem doświadczenia z młodością. Stary mistrz miał nauczyć młodego zawodnika pokory. Oczekiwania po tej walce były różne, jedni widzieli jako faworyta Adamka natomiast inni Szpilkę. Zwycięsko z pojedynku wyszedł Artur. W tej potyczce pokazał, że jest zawodnikiem, który potrafi boksować technicznie, zachowując przy tym chłodną głowę. Walka definitywnie zamknęła usta wszytkim krytykom twierdzącym, że Artur jest typem zawodnika ze sztucznie napompowanym rekordem.

 Czy Artur jest materiałem na mistrza świata?
Czy Artur jest materiałem na mistrza świata?

W styczniu 2016 roku Artur Szpilka otrzymał szansę zawalczenia o pas mistrza świata. Walka z Deontay’em Wilderm była największym wyzwaniem w karierze. Skazywany na pożarcie Artur w walce z mistrzem świata WBC pokazał nie tylko serce ale i umiejętności. Swoją postawą nie tylko po raz kolejny zamknął usta swoim krytykom ale narobił sporo problemów panującemu mistrzowi. Pomimo przegranej przez brutalny nokaut, walka do czasu przerwania wyglądała całkiem obiecująco. Dobra taktyka i przygotowanie zrobiło swoje, pomimo przegranej nie mieliśmy się czego wstydzić. Aż sunie się na usta pytanie – jak ta walka wyglądałaby, gdyby Szpila miał warunki fizyczne swojego rywala?

 Czy Artur jest materiałem na mistrza świata?
Czy Artur jest materiałem na mistrza świata?

Artur Szpilka to zawodnik z mistrzowskimi aspiracjami. Ale czy stać Polaka na sięgnięcie po tytuł mistrza świata? – trudno powiedzieć. Waga ciężka na tę chwilę jest dynamicznie zmieniającym się organizmem. Przetasowania na najwyższych szczeblach nie ułatwiają zadania naszemu zawodnikowi. Oprócz tego w wadze ciężkiej nastała nowa era olbrzymów. Nasz ciężki nie posiada gabarytów przyrównywalnych choćby do Wildera, Joshuy czy Furego i to sprawi, że Artur będzie mieć utrudnione zadanie.
Natomiast ma całkiem realne szanse na bycie liczącym się zawodnikiem w kategorii królewskiej.

Czy Artur zasługuje na słowa krytyki i hejtowanie?

Moim zdaniem absolutnie nie! Można kogoś nie lubić, ale nie jest to powód do umniejszania jego dokonań. Wielu z was powie, że Szpilka za wiele ich nie ma, jednak trzeba wiedzieć, że jest to jeszcze młody zawodnik, który z każdym treningiem kształtuje swoje rzemiosło. Na tę chwilę mamy niewielu w Polsce ciężkich, dobrze rokujących na przyszłość. Szpilka na pewno należy do grupy bokserów z przyszłością.

Pamiętajmy, że boks zawodowy to kawał ciężkiej pracy, poświęceń i wyrzeczeń. Boks to dyscyplina, która jest niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia zawodnika, o czym niekoniecznie wiedzą okazjonalni znawcy, którzy w swoim życiu nie przeżyli nawet bokserskiego treningu. Wstrzymajmy się zatem z oceną zawodnika, zwłaszcza jeżeli robimy to tylko na podstawie jego rekordu.

Foto: bokser.org, przeglądsportowy.pl, newsweek.pl, Premier Boxing Champions, Youtube
Źródło: wikipedia, redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *